Kuidas kodus lõikelilli säilitada?

BLOGI

Kommenteeri
Lilled on kaunis sümbol tähistamaks olulisi elusündmusi, tähtpäevi ja armastust kallite inimeste vastu. Olles ise lillede kinkija või saaja rollis – mõlemal juhul on soov, et rõõm kingitud õitest kestaks kaua. Lille säilimine sõltub paljudest teguritest ja kogu vastutust kodusele hooldusele kanda ei saa. Lõikelille eluiga sõltub ka sellest, kus ja kuidas on teda kasvatatud, kuidas transporditud ja millist hoolitsust on ta saanud tunda lillepoes.
Kannatliku ja teadliku hellusega saab aga kodus lilled uuesti elujõule turgutada. Järgnevalt mõned nipid, mida teha, et lilleilu kodus püsiks võimalikult kaua ja kuidas seejuures läheneda erinevatele lillesortidele.

Tundlik roos armastab kuuma

Roosid on üks kõige populaarsemaid lillesorte, mida kinkimiseks valitakse. Kuigi ka roosi närtsimisel säilib temas teatud esteetiline võlu, siis kestavad tema ilu kõrghetked siiski just värskena. Õige hooldamise korral võivad õied püsida kuni 30 päeva.
Esmatähtis on vee vahetamine ja lillevarre tagasilõikamine. Roosidele meeldib soe või koguni kuum vesi. Hea on kasutada keedetud vett või veidi seisnud vett. Olenevalt varre pikkusest võiks vaasis olla veetase 10-15cm. Ole tähelepanelik, eemaldades veega täidetud osa ulatuses okkad ja üleliigsed lehed, kuna need kiirendavad vee roiskumist. Roos on bakterite suhtes väga tundlik, sest need takistavad niiskuse imbumist. Vett vaheta kord päevas ja iga kord uuenda ka lillevarre lõiget. Et roos janus ei kannataks, tee lõige 45-kraadise nurga all ja võimalikult pikk.
Rooside toitmiseks on ka spetsiaalseid säilituspulbreid ja -lahuseid, tänu millele püsiva roosid vees pisut kauem ning roosiõis avaneb rohkem. Õite värskust aitab hoida ka teelusikatäis suhkrut või pool tabletti aspiriini vaasivees.

Jahedalembeline tulp

See kevadine hitt meelitab oma lihtsuses. Pehmevarreline kevadlill armastab jahedat vett ja varjulist ning jahedat õitsemispaika. Otsene päevavalgus ja soojusallikad kiirendavad õite avanemist ja lühendavad lille eluiga veelgi. Ka tulbi varsi tuleks vett vahetades tagasi lõigata. Turgutada saab neid ka nii, kui lisada külmale veele peotäis jääkuubikuid. Vaasiveega ei tasu priisata ning lille joogivesi tasub hoida madalal tasemel. Liigse vee tõttu kasvab tulp vaasis hoogsalt edasi ja varred venivad välja.
Tulbile on nutikas valida kõrgem vaas, mis hoiaks varred kaunilt sirgena, sest madalas vaasis ja toasoojuses kipuvad tulbid kõverduma. Lisaks võiksid jälgida, et igal tulbil oleks vaasis lahkesti ruumi. Tihedalt kokku surutud tulbikimbu eluiga on lühem ja toitainete- ning ruumipuuduses muutuvad lehed ja õied peagi kahvatuks.


Gerbera pelgab baktereid

Hea tuju lill võlub oma erksavärviliste õitega. Tagasihoidlik taim palju joogivett ei küsi – vaasi põhja lisa ainult 2-3cm sooja või kuuma vett. Kindlasti lõika gerbera vars enne vaasi panekut pika ja viltuse lõikega lühemaks. Seda korda iga päev, mil vett vahetad. Siis ei vaju lilleõis nukralt longu. Gerberat vaasi asetades veendu kindlasti vaasi puhtuses. Varasemad lillevee või pesuvee jäägid ja ka tolm soodustavad bakterite vohamist, kuid gerbera on neile ülitundlik.
Kui lill on siiski lühikese ajaga longu vajanud, siis turguta teda kuuma veega. Selleks keera lillevars tihedalt paberisse ja tee varrele uus lõige. Seejärel pane varreots ca 60-kraadisesse vette ja hoia, kuni vesi ära jahtub. Siis keera gerbera paberist lahti ja lisa uus soe vesi. Mõneks ajaks on õieilu taastatud!


Pikaealised krüsanteemid ja nelgid

Mõlema lillega käivad kaasas tavad ja linnalegendid. Krüsanteem on sage kalmistu- ja pärjalill. Nelki ümbritseb aga nõukogude aja oreool, mis muudab ta paljude silmis retroks lillevalikuks. Täna on nelk ja krüsanteem kujunemas aga uueks trendililleks, kuna tegemist on kõige kauem säilivate lilledega ning nende värvivalik on ääretult rikkalik. Tähelepaneliku hoolitsemise korral võivad lilled püsida nädalaid. Vähem hoolsa lähenemisega samuti üsna kaua.
Mõlemad taimed armastavad sooja vett, mida võib vahetada üle päeva. Lillede vaasi asetamisel tuleb aga jälgida, et vette kindlasti ei satuks üleliigseid lehti. Soe vesi soodustab bakterite vohamist ja lillede eluiga lüheneb märgatavalt. Nelgile ja krüsanteemile võib olenevalt varre pikkusest arvestada ca 10 cm ulatuses joogivett. Nad on usinad joojad, kuid mida rohkem vett, seda enam tuleks lillevarsi puhtaks kärpida. Õie ilu kestmiseks annavad neilegi energiat suhkruterad või aspiriinitablett.

Elegantsed liiliad, inkaliiliad ja preeriakellukesed

Need romantilised ja naiselikud lilled on samuti meeldivalt pika säilivusega. Omavahel kombineerituna on nad võrratult kaunid ja kaua säilivad kimbulilled. Nagu eespool kirjeldatud taimed, eelistavad nemadki sooja vett, mida võib vahetada paari päeva tagant. Kinkijad võiksid lille valimisel jälgida, et oleks võimalikult palju suletud õienuppe, sest need kõik avanevad kodus aegamisi ise. Õied kestavad värskena jahedamas ruumis ning kuigi nad armastavad loomulikku valgust, siis kurnab neidki otsene päikesevalgus.

Põhiline, mida lõikelillede säilitamisel meeles pidada:

• Veendu, et lillevaas ja ka sinu käed oleksid lilledega kokkupuutumisel puhtad.
• Eemalda varrelt liigsed lehed, okkad, mis ulatuksid vette. – iga millimeeter lillest vajab vett, seega mida vähem lehti, seda rohkem oitu järtkub lilleõiele
• Aseta vaas eemale otsesest päikesevalgusest ja soojusallikatest, kuid luba õitele veidi loomulikku valgust.
• Hoidu tuuletõmbusest.
• Iga päev vaheta vett ja lõika lillevarsi tagasi.
• Lillevarsi lõika terava noaga, mitte kääridega. Viimasega sulged varres sooned ja taim ei saa vajalikul hulgal vett kätte.
• Puitunud varrega lilled armastavad suuremas koguses vett.
• Pehmevarrelisi lilli kohtle hellalt, vältides õite ja lehtede murdumist.
• Kevadlilled ei armasta seltskonda, ära pane ühte vaasi erinevaid lilli.
Lillede hooldamine hoiab nad kauem värskena, aga turgutab ka sinu enda meelt. Side loodusega toidab elurõõmu ja suurendab õnnetunnet. Üks kaunis lillekimp igasse päeva!

Allikas: astri.ee

Lisa kommentaar

Email again: